Yeniçağ’dan Sözcü’ye unutanlara… Sabah, Mustafa Kemal’i hatırlattı… 25 Nisan zaferi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş serüveninde Çanakkale’de yaşanan tarihi direnişin en önemli aşamalarından olan Gelibolu (Arıburnu) çıkarması, 109 yıl önce başladı. Hürriyet, Haberler, İHA, Halk TV, Star ve Cumhuriyet’in web sitelerinde, Sabah Gazetesi’nin ise “Çanakkale geçilmez” başlığıyla gazete manşetinden gördüğü tarihi direniş serüveninin 109’uncu yıldönümü anma etkinlikleri dün Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törenle başladı. Sözcü ve Yeniçağ gazetelerinin gazete ve web sitelerinde yer almayan anma törenlerine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı’dan birçok ülkeden gelen devlet yetkilileri ve üst düzey yöneticiler katıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının ve kahraman Mehmetçiklerimizin ruhları şâd olsun. 109 yıl önce nasıl vatan bellediğimiz toprakların her köşesinde yaşayanların kalbi Çanakkale için nasıl atmaktaysa, bugün de her bir millet ferdinin hatta şu anki sınırlarımızın dışında yaşayan akraba ve dostlarımızın da kalbi Çanakkale ile atmaktadır.” dedi.

109 YIL ÖNCEKİ TARİHİ MÜCADELE

Törene ayrıca Fransa Uluslararası İlişkiler ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Koramiral Christophe Lucas da katıldı. Lucas, törende yaptığı konuşmada “Çanakkale Savaşları’nı andığımız böylesi bir günde, çoğu çok genç yaşta üzerinde bulunduğumuz bu yarımadada hayatlarını feda eden cesur askerleri anmak üzere Türkiye gök kubbesi altında sizlerle birlikte bulunmaktan onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 109’uncu yıl şerefine Atatürk’ün, Binbaşı Haydar Mehmet Alganer tarafından çekilen fotoğrafının bulunduğu noktaya Atatürk Anıtı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x