Piyasalarda gözler Fitch’e çevrildi: Türkiye’nin kredi notu artar mı?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in bu gece Türkiye’ye ilişkin değerlendirme raporunu açıklaması bekleniyor. Fitch, en son Eylül 2023’te Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etmişti. Not görünümünü ise yaklaşık 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a yükselmişti.

Piyasalarda Fitch’in “durağan” olan kredi notu görünümüne “pozitif”e çevirebileceği belirtiliyor. Kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmayacağına yönelik beklentiler de bulunuyor. Kredi derecelendirme kuruluşunun görünüm değişikliği yapması halinde bir sonraki değerlendirmede not artışına gidebileceği ifade ediliyor.

Fitch, Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin 5 basamak altında tutuyor. Kuruluşun Türkiye için ikinci değerlendirmesini 6 Eylül tarihinde açıklaması bekleniyor.

Fitch’in kararı neden önemli?

Kredi kuruluşlarının değerlendirmesi doğrudan yatırımlar oldukça önemli görülüyor. Şirketler ve fonlar bir ülkeye yatırım yapmak için kredi derecelendirme kuruluşlarını izliyor. Yatırımcılar da genellikle yatırımlarında en az 2 kuruluşun yatırım yapılabilir seviyede not vermesi şartını arıyor.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x