İslam Memiş’ten Altın Sahiplerini Korkutan Açıklama: “2 Gün Sonra Yaşanacak! Altını Olanlar Kaçacak Yer Arayacak”

Pandemi sonrasında dünyayı etkisi altına alan para politikaları nedeniyle altın fiyatları, yıllardır baskılanmaya devam ediyor.

Özellikle küresel ölçekte altın fiyatları için belirleyici olan Fed faizlerinin son yılların en yüksek seviyesinde dolanması, yatırımcı için ‘güvenli liman’ olan altının pek cazip bir seçenek haline dönüşmemesine neden olurken, 2024 yılında altın tahtına yeniden oturmaya başladı.

Yılın ilk çeyreği itibarıyla ons altında tarihi yükseliş serileri yaşanırken, haftanın ilk iki işlem gününde ons 2141 dolara çıkarak tarihi zirvesini test etti. Yaşanan bu yükselişler, altın sahiplerinin yüzünü güldürürken, Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan piyasa uzmanı İslam Memiş, yükselişlerin oldukça sağlıksız şekilde yaşandığını belirterek, altın sahiplerini korkutan uyarılarda bulundu.

Memiş, altın fiyatlarının aniden tavan yapmasının beraberinde büyük bir kar satışı yaşanmasına neden olacağını belirterek, yatırımcılara cuma günü açıklanacak kritik veriyi ve sonrasında beklenen 100 dolarlık düşüşü açıkladı.

İşte Memiş’in altın sahiplerine yönelik açıklamalarından dikkat çekenler:

“Altın tarafında sert yükselişler var. Hem ons hem de gram tarafında her gün rekor tazeleniyor. Bu yükselişler bizim için tabii ki sürpriz değil çünkü bu yıl 3000 liranın üzerindeki rakamları beklemeye devam ediyoruz.

Ons altın bugün uluslararası piyasalarda 2141 dolar seviyesine kadar yükseldi. 2070 dolardan başlattığı bu yükselişte de 2141 dolar seviyesine kadar devam ettirdi ancak çok hızlı yükselişler olduğu için, ben bu yükselişleri sağlıksız görüyorum çünkü teknik olarak ihlal edilen alanlar var.

“ALTINDA KAR SATIŞLARI GELECEK! YATIRIMCI MUTLAKA BUNU YAPMALI”

Elbette yıl içerisinde 2350 dolara kadar yükselecek, bu beklentimiz devam ediyor ancak bir günlük yükselişin bu kadar hızlı ve agresif olması, tamamen bir ‘fake’ yükseliş olduğunu gösteriyor. Takip edeceğimiz bant aralığı, 2050-2150 dolar.

Şimdi 2141 dolar yeniden görüldü ancak buradan satış gelmesi çok kuvvetli. Elimde dolarım var, bu fiyattan parite üzerinden altın alır mıyım? cevap hayır. Beklerim çünkü 2100 dolar seviyesinin altına sarkacak ve o zamandan itibaren kademeli olarak alırım. Ancak mevcut ons fiyatını görünce, bu fiyattan altın alımı yapmam.

“CUMA GÜNÜ BAHANE BULACAKLAR VE ALTIN FİYATLARI DİP YAPACAK!”

Çok pahalı bir altın var şu anda kısa süreli yükseliş nedeniyle. Yine 2350 dolar seviyesini göreceğiz 2024 yılı içerisinde ancak bu yükselişlerin yavaş yavaş yaşanması lazım. Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi var. Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları var ve dolayısıyla böyle bir bahane bulacaklar ve 100 dolarlık bir düşüş gelebilir.

Gram altın/TL fiyatı bugün serbest piyasalarda Kapalıçarşı piyasasında 2327 lira seviyesine kadar yükseldi. Cuma günkü kapanış ise 2173 lira seviyesindeydi. Şimdi ne yapacağız? Çok dikkatli olacağız çünkü agresif yükseldi ve düşüşleri de bir o kadar sert olacaktır. Bir günde 100 lira yükselmesi sağlıksız. Hem ons hem dolardan destek aldı ama yine de sağlıksız.

Bu yüzden kar satışlarına karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Takip edeceğimiz bant aralığı, 2170-2270. Yıl içerisinde, Haziran ayına kadar 2500-2700 lira cepte. Yılın son çeyreğinde 3000 lira seviyesi cepte. Bu yükselişler bizim için sürpriz değil, şaşırmıyoruz.

3000 liranın da üzerine çıkacaktır ancak bu seviyeleri daha sonra açıklayacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x